Meci dificil pentru sinăianca Ana Bogdan în turul secund al turneului de la Roland Garros

Spread the love

Meci dificil pentru Ana Bogdan (64 WTA, 31 de ani), în turul secund al turneului de la Roland Garros. Va trebui să treacă de Anastasia Pavlyuchenkova (22 WTA, 32 de ani) pentru a ajunge în turul al treilea. Meciul este programat să înceapă miercuri, 29 mai, în jurul orei 12 a României. Ana Bogdan a reușit o singură dată să ajungă în turul al treilea al turneului de la Roland Garros. A făcut-o în 2021, fiind totodată cea mai bună performanță pe care a bifat-o la un turneu de Mare Șlem. Așa cum s-a întâmplat și în 2018 la Australian Open, respectiv în 2023 la Wimbledon.

„Tricolora” nu a reușit niciodată să lege victoriile de la începutul sezonului de zgură. Înainte de a debuta la French Open, Ana Bogdan a jucat în turneul Challenger de la Paris unde s-a retras în meciul cu Gracheva la scorul de 0-4 pentru franțuzoaică, potrivit pariurix.com.

Sportiva născută la Sinaia și-a luat revanșa în primul tur de la Roland Garros, unde a întâlnit-o pe o altă reprezentantă a Franței, Elsa Hacquemot (149 WTA, 21 de ani). Nu a întâmpinat nicio problemă în a obține victoria în fața unei jucătore mult mai puțin experimentată. A fost un meci care a durat doar 1 oră și 11 minute, câștigat cu scorul de 6-1, 6-3. Jacquemot a ajuns pe panoul principal în urma unui wild card

La vârsta de 32 de ani, Anastasia Pavlyuchenkova a ajuns pe locul 22 în clasamentul WTA. Cea mai bună clasare din întreaga carieră a înregistrat-o în 8 noiembrie 2021, când s-a aflat pe locul 11 mondial. De altfel, este anul în care a jucat finala de la Roland Garros, pe care a pierdut-o la Barbara Krejcikova în trei seturi.

A fost cea mai mare performanță de la un turneu de Mare Șlem. A mai ajuns în sferturile de finală de la Australian Open (2020, 2019, 2017), Wimbledon (2016) și US Open (2011).

Eliminată în turul al II-lea de la Madrid, apoi în primele tururi de la Roma și Strasbourg, Anastasia Pavlyuchenkova a căutat o primă victorie la French Open. S-a impus la Udvardy (132 WTA), care a ajuns pe panoul principal din postura de lucky loser. Un meci câștigat în două seturi, scor 6-3, 6-4, după o oră și 25 de minute.

Sunt trei meciuri directe între cele două jucătoare care fac parte din aceeași generație, însă va fi prima partidă pe zgură. De fiecare dată, câștig de cauză a avut Anastasia Pavlyuchenkova. S-a impus în minimum de seturi atât la Shenzen în 2018, cât și la Wimbledon în 2021.

Ultimul meci direct s-a consumat în calificări la Adelaide, unde Pavlyuchenkova a dominat-o, din nou, pe Ana Bogdan. Un meci câștigat cu un dublu 6-2.

Ana Bogdan a avut probleme mari de fiecare dată când a întâlnit-o pe Anastasia Pavlyuchenkova, în fața căreia nu doar că nu a reușit să se impună, dar a și pierdut categoric. Din punct de vedere fizic, Anastasia Pavlyuchenkova o domină pe sportiva din România, poate cu atât mai mult acum, pe zgură, care este suprafața preferată a Anastasiei.